çocuk, sağlık

Çocuklarda Diş Sağlığı Üzerine

Çocuğunuz yoğun çaba ve uğraş sonucu ilk dişini çıkardı. Artık koruma altına almanız gereken nur topu gibi bir minik dişiniz var! Aman canım ne olacak tek diş bir şey olmaz demeyin, diş çıkar çıkmaz bakıma başlayın!


*Çocuklarda diş fırçalama konusunda bilgi almak adına doktorunuza danıştınız mı? 
*Ne zaman başlamalı? 
*Nelere dikkat etmeli?
*Biz yetişkinlerin kullandığı macunları çocuklar neden kullanmamalı? 
*Diş fırçalama ritüelini nasıl oluşturabilirsiniz? 

Diş hekimimiz Sezin Kayserili’ye tüm bu soruları yönelttim ve iki çocuk annesi olarak kendisinin de #annetavsiyesi ‘ni, hangi ürünü tercih ettiğini sizlerle paylaşmak istedim! 

Çocuklarda Diş Fırçalama Teknikleri Nelerdir?

45 derecelik açıyla diş etine bastırmadan oval masaj hareketleri yaparak fırçalanmalıdır.
Muhakkak yumuşak fırçalar kullanılmalı ve eğer mental bir sıkıntı yoksa bebeklik döneminde elektrikli fırçalar kullanılmamalıdır.

Fırçalama esnasında; 

Öncelikle oval masaj hareketleri ile bakterileri yerlerinden oynatıyoruz. Sonra süpürme hareketi ile üst çenede yukarıdan aşağıya, alt çenede aşağıdan yukarıya fırçalayarak bakterileri ortadan kaldırıyoruz.

Günde kaç defa fırçalanmalı? 

Günde 2 kez en önemlisi yatmadan önce fırçalanmalı. Gece tükürük akış hızı azalır. Ağız kuruluğu ise bakterilere davetiye çıkarır.

Çocuklar ve yetişkinler neden farklı diş macunları kullanır? 

Çünkü yetişkinlerin kullandıkları diş macunları belli başlı şeylere hizmet eder; başlıca diş çürümesine, diş eti hastalıklarına ve beyazlatmaya odaklanırlar. Yetişkinler için piyasada bulunan çoğu diş macununda ‘’sls’’ maddesi vardır ve bu çocuklar için oldukça zararlıdır maksimum oranda doğal diş macunları kullanılmalıdır.
Ben yetişkin ya da çocuk tüm hastalarıma Jack N’Jill kullanmalarını öneriyorum. Önemli olan doğru fırçalama ve bakterilerden arınma işlemi bu işlem sırasında ne kadar doğal maddeler kullanılırsa o kadar iyi. (Sezin hanım kendisi için de Jack N’Jill kullanıyor! Hatta saçları için de kızının şampuanını kullanıyormuş)

‘’İlk diş’’ çıktığı andan itibaren macunsuz fırçalama yapmak gerekir. Arka dişler de oluştuktan sonra artık macun kullanımına geçmeli ve fırçaya mercimek boyutunda sıkılmalıdır.

Fırçalamada bir diğer önemli konu ise zamanlama! 
Bir kum saati edinebilir bu süreci çocuğunuzla birlikte keyifli hale getirebilirsiniz.
Unutmayın çocuk gelişiminde en önemli dönem 0-3 yaş dönemidir. Bu dönemde kazanacağı alışkanlıklar kalıcı etki yaratacaktır.Fırçalama konusu da yemek yemek ya da uyumak kadar mühimdir ve aksatılmamalıdır. 

Jack&Jill doğal kauçuk diş fırçası, aksesuar ve macun çeşitlerine buradan ulaşabilirsiniz.

https://www.minipiccolo.com/kategori/bebek-bakim-urunleri?marka=jackn-jill

Şampuan-Saç Kremi ve Tarama esnasında saç açıcı spreyli de çok başarılı bir #annetavsiyesi olarak yerini alsın burada.

Sağlıcakla 🙂