çocuk, tiyatro

Çocuklar İçin Tiyatro

Çocuklar İçin Tiyatro – Bisküvi Adam
Bisküvi Adam 

28/02/2016

Bade’nin ilk tiyatro seyri Moda Sahnesi’nde oynanan Yamuk Yemek’ti.

Yamuk Yemek Moda Sahnesi 


Onun yaşı için fazla komplike ve karmaşık bir oyundu. Fakat konsantrasyonunu kaybetmemiş, oyun bitimine kadar ilgiyle izlemişti.
Ardından oyunla ilgili tek kelime konuşmadık. Etkilenmediği gayet açıktı. Ancak bu oyunun eğlenceli olmadığı anlamına gelmiyor oyun seçerken yaş önemli bir kriter dikkate alınmalı…

Sonra Şehir Tiyatrolarının sitesinden çocuk oyunlarını inceledim. Konusu itibariyle ilgisini çekebileceğini düşündüğüm Bisküvi Adam oyununa, Bade’nin deyişiyle  ‘’Gingerbreadman’’ ‘e bilet aramaya koyulduk. Aklınızda olsun Şehir Tiyatroları’nın oyunlarında internet üzerinden bilet bulmak sıkıntı. Yakınınızda bulunan sahnelerin gişelerinden satın almanızı öneririm. Biz internet üzerinden bulamadık ve davetiye ile gittik.
Salona girişimizle Bade’nin sahneyi ve dekoru görüp heyecan çığlığı atması bir oldu.
‘’Anneeee baaaaaak! Çok güceyyel.’’ Koltuklarımıza yerleştik ben çantamı ayak ucuna koydum arkama yaslandım ki yan koltuğumda gömülmüş ufacık kalmış çocuğumun mutsuz surat ifadesiyle karşılaştım.

2,5 yaşında gittiğin ilk oyunu anne kucağında izlemekten daha normal ne olabilir ki!


Oyun boyunca bir an olsun dağılmadı. En interaktif kısımda (Fareyi kandırmak için istenen yemek) sahneye yiyecek bir şey vermediğim için bana kızdı ve yaklaşık 30 saniyelik bir küsme yaşandı aramızda.
Epey kaptırmıştı kendini. Oyun bittikten sonra ona fikrini sorup kameraya çektim. Oyunu baştan sona kadar, ancak tam anlamıyla konsantre olarak izleyen birinin anlayabileceği şekilde anlatmaya başladı.
İki hafta oldu hala her dışarı çıkışımızda favori ilk beş sorusunun içinde ‘’Gingerbreadman’e mi gidiyoruz’’ var. Bir de Guguk Kuşu’nun sesinin kısık oluşu ve iyileşmek için Tuz ve Karabiber’in yardımlarını, Fare’nin Bisküvi Adam’ı ısırışını unutamıyor.


Oyun 5 yaş üzeri ancak gördüğüm kadarıyla 3-4 yaş için de gayet uygun.

Konusu;
Büyük evin saati Guguk Bey’in ansızın kısılan sesi, ev sahipleri tarafından onu çöpe atılma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmıştır. Ama mutfaktaki arkadaşları Tuz ve Karabiber sonradan aralarına katılacak olan Poşet Çay ve en çok da fırından yeni çıkmış Bisküvi Adam’ın yardımıyla bunun üstesinden hep birlikte geleceklerdir. Bisküvi Adam ‘ın Fare ile mücadelesi de rutin hayatlarına yeni bir tempo getirir.

Detaylı bilgi için;
www.ibst.gov.tr