sergi

İroninin Kralı Bizde Banksy

MART / 2016

Beni her defasında şaşırtıp hayrete düşüren nadir sanatçılardan Banksy!

“Bu neyin kafası be adam!” diye diye helak olduğum bir sokak sanatçısı kendisi. Banksy hakkında fikir sahibi insan sayısı yok denecek kadar az. Hatta sosyal medyada da gerçek Banksy gerçek ötesi Banksy gibi onlarca kullanıcı var. Kendisi kimliğini ve şeklini şemalini gizliyor.

Duyduk ki Global Karaköy bir Banksy sergisine ev sahipliği yapıyor. Nasıl olur dünyanın dört bir yanından duvarlar İstanbul’da nasıl sergilenir merakıyla yola çıkıyoruz. Ortam şahane. Bence gayet iyi çalışılmış ortaya güzel bir iş çıkmış en hit olmuş çalışmalarının tamamı değilse de küçük bir kısmı sunulmuş. (bana göre tümü hit!)

Sonrası biraz ticari…

Sergiden çıkış yapmak için satış mağazasının içinden geçiyorsunuz. Ve karşınızdaaa bir ticaret harikası, adeta bir disney ikonlar geçidi sizi bekliyor! Kalpli balonu uçan küçük kız olmuş mu size bir ikoncan?! Tişörtten tutun bardak altlığına, tabureden çantaya her yerde o küçük kız. Evet savaşın ortasında kalbini uçurmuş o küçük kız, topun tüfeğin arasında arkadaşının elini tutan o küçük kız…

Pahalı tişörtler, Banksy figürleriyle dolu objeler..

O da ne! bir adet altın balonlu küçük kız kolyesi oğlanın dayısından!
Giriş ücreti :35 lira () Yanlış anlamayın Banksy sistem karşıtı bir sokak sanatçısı ”SOKAK” yani önünden geçerken duvara para atmanız gerekmiyor. Ama bizim taşı toprağı altın ülkemizde önce parraaaa sonra sanat! Öğrenci de 28 lira bu arada. Nedir ki bir öğrenci için di mi?! Sümeyye hanım çok beğenmiş, haber olmuş… 
Şimdi sorun şu biz bazı şeyleri çok yanlış anlıyoruz. Adamın çalışmalarına “balonlu kız hihihi”, “Vay arkadaş adam çızmış. Bak kızın elinde balon falan çok şeker yeaa” bakış açısıyla anlatılmak istenenden uzak sadece anladığına odaklanan, “durmak yok yola devam” ilkesiyle koşu bandında yürüyüşe çıkan bir milletiz biz.

Ellerim ceplerimde dilimde akrabam bir şarkı,

Bu iş çok zor Yonca çünkü insanlar yıllar boyunca hiç soru sormadan yaşar….

Bir sanatçı eserini satana kadar mı sanatçıdır?
Eseri alan kişi sanatçıyı da satın alır mı?
Satılan eserler adamın biri tarafından toplanılıp son derece ticari kaygılarla sergilenebilir mi?
‘’sanatçıdan habersiz’’.
Sanatçının haberi olması gerekmezmiş.Çünkü zamanında parayı veren düdüğü çalarmış,bu dünyanın her yerinde böyleymiş ve bıd virgül bıd.
Global Karaköy The Art Of Banksy sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi yukarıda da bahsettiğim gibi pek çok akıl tutulmasına gebe.